Renovácia parkiet a drevených podláh

Komplexná obnova starých alebo užívaním poškodených parkiet a drevených podláh. Renovácie a brúsenie parkiet v bytoch, v rodinných domoch, v telocvičniach, v domoch kultúry, v školách a komerčných priestoroch. Ponúkame vám profesionálnu a kvalitnú renováciu vašich starých parketových a drevených podláh. Brúsenie parkiet vykonávame bezprašne s kvalitnými strojmi značky LÄGLER. Na lakovanie alebo olejovanie parkiet používame len kvalitné a osvedčené materiály popredných svetových výrobcov PALMANN, BLANCHON a OSMO.

brusenie-parkiet-z-parkety

Oprava parkiet

oprava-parkiet

Skôr ako začneme so samotným brúsením parkiet, je nutné podlahu opraviť.
Najskôr demontujeme staré okrajové lišty, aby sme vybrúsili aj priestor pod nimi.
Potom skontrolujeme, či sa na podlahe nenachádzajú poškodené parkety. Prípadné nedostatky, ak je to možné, odstránime ešte pred brúsením parkiet.
Ak má zákazník vysoké nároky na renováciu parkiet, je možné spraviť takzvanú kompletnú renováciu parkiet. Pri tejto kompletnej renovácii parkety rozoberieme a očistíme, starý podklad opravíme a vyrovnáme, poprípade vykonáme montáž OSB dosiek, ktoré poslúžia ako nový podklad. Parkety následne na už vyspravený podklad lepíme kvalitnými parketovými lepidlami UZIN. Po vytvrdnutí lepidla parkety brúsime a tmelíme. Nakoniec vykonáme povrchovú úpravu lakom alebo tvrdým voskovým olejom a montáž okrajových líšt. Kompletná renovácia parkiet je časovo a finančne náročnejšia ako klasické brúsenie parkiet s povrchovou úpravou, jedná sa ale o prakticky novú podlahu, s použitím nových technológií, ale so starými parketami, ktoré dnes majú nemalú cenu.


Brúsenie parkiet

Pre kvalitu brúsenia parkiet je dôležité, aby sa brúsenie vykonávalo s kvalitnými strojmi. Naša firma používa brúsky nemeckej značky LÄGLER, ktoré sú svetovou špičkou a zároveň jedny z najpoužívanejších brúsok na svete.
Brúsenie parkiet vykonávame v niekoľkých krokoch a vždy musíme dodržiavať technologický postup. Začíname brúsením plochy s valcovou brúskou LÄGLER HUMMEL, ktorá má vlastné odsávanie, ktoré odsaje takmer 100% vzniknutého prachu. Ako prvý do stroja zakladáme brúsny pás so zrnitosťou 24, alebo 36. Ten postupne vymieňame za jemnejší, až po zrnitosť 100, alebo 120, aby sme parkety jemne opracovali.
S valcovou brúskou vybrúsime plochu podlahy, ale nie kraje, keďže s valcovou brúskou sa nedá dostať úplne ku stene. Na brúsenie okrajov používame na to určenú brúsku LÄGLER UNICO. Jedná sa o kotúčovú brúsku, ktorá je zostrojená tak, aby sa dostala až po stenu a jej vysunuté rameno sa s prehľadom dostane aj pod radiátor.
Teraz sú parkety vybrúsené po celej ploche, ale aby sme dosiahli dokonalý povrch, musíme vykonať ešte jemné brúsenie tanierovou brúskou, keďže valcová brúska nedokáže spraviť dokonale vybrúsený povrch.
Po tomto jemnom brúsení sú už parkety prípravné  na povrchovú úpravu. 

stroje-na-brusenie-parkiet

Tmelenie parkiet

tmelenie-parkiet

Parkety tmelíme parketárskými tmelmi. Ide o priesvitnú hmotu, ktorú zarábame s jemným brúsnym prachom. Tým dosiahneme identickú farbu tmelu s parketami. Tmelenie robíme celoplošne, keď už sme podlahu nahrubo vybrúsili. Po tmelení celú podlahu brúsime ešte na jemno.
Nevýhodou tmelenia starých parkiet je, že tmel časom zo špár vypadáva. Je to spôsobené tým, že parkety dobre nedržia na podklade a hýbu sa. Týmto pohybom tmel praskne a vydrolí sa zo špáry. Staré parkety preto odporúčame radšej netmeliť a nechať priznané špáry. Ak má zákazník väčšie nároky a chce podlahu bez špár, mal by zvážiť  kompletnú renováciu parkiet, teda parkety rozobrať a naspäť nalepiť. Vtedy parkety tmelíme, keďže sú pevne nalepené o podklad, tmel nevypadáva.


Povrchová úprava

povrchova-uprava

Povrchová úprava je jednou z najdôležitejších častí renovácie parkiet, pretože kvalita použitých materiálov má priamy vplyv na ďalšiu životnosť podlahy a tiež výsledný estetický efekt.
Povrchovú úpravu parkiet vykonávame dvoma spôsobmi a to lakovaním, alebo olejovaním. Používame kvalitné značkové laky a oleje PALLMANN, BLANCHON, OSMO.

Použité laky sú ekologické, zdraviu nezávadné a pachovo neutrálne. Rýchlo schnú, takže sa dajú obvykle nanášať v troch vrstvách za jeden deň. Po nalakovaní sú parkety pochôdzné za cca dve hodiny, je však potrebné, aby sa podlaha nezaťažovala aspoň dva až tri dni. Je to preto, lebo lak musí vytvrdnúť, aby sa vytvorila jeho oteru vzdornosť. So sťahovaním nábytku treba preto chvíľu počkať. Laky sa vyrábajú v rôznych záťažových triedach. Máme laky určené do obytných priestorov, ako sú byty, alebo rodinné domy, potom máme laky určené do komerčných priestorov, ako sú napríklad kancelárske priestory a nakoniec máme laky určené na extrémné záťaže, aké sú v telocvičniach alebo kultúrnych domoch.


Lištovanie parkiet

listovanie-parkiet

Lištovanie parkiet okrajovými lištami je posledným krokom renovácie parkiet. Staré lišty na parketách sú väčšinou poškodené, pokrútené, zdeformované a inak znehodnotené. Z tohto dôvodu sa neoplatia renovovať, preto ich vymieňame za nové. Staré lišty demontujeme ešte pred brúsením parkiet, aby sa podlaha vybrúsila až ku stene. K renovácii parkiet dodávame nové drevené lišty v dreve z akej je podlaha, čiže k dubovým parketám dodávame dubové lišty a k bukovým parketám zase bukové lišty. Lišty máme v surovom stave a povrchovo ich upravujeme rovnakým náterom, aký aplikujeme na podlahu. Lišty skracujeme kvalitnou pokosovou pílou, s ktorou sa dajú rezať rôzne uhly. Aby sa docielilo dokonalého vzhľadu, lišty od podlahy a aj od steny tmelíme tak, aby neostali žiadne medzery. 


Osmo Tvrdý voskový olej Originál je vodoodpudivý, bezfarebný náter určený na ošetrenie všetkých typov drevených podláh. Je vhodný aj na korkové podlahy. Vďaka jeho vodoodpudivosťi je vhodný do vlhkých priestorov ako sú kúpeľne kde ho môžeme aplikovať na podlahy, obklady a iné drevené prvky. Zvýrazňuje kresbu dreva, preto je vhodný  na podlahy s bohatou kresbou ako sú napríklad dubové parkety.

osmo-olej


osmo-uzin-pallmann-lagler

blanchon-wirbel-janser-arturo